Anabilim Dalı Başkanından

 

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Anabilim Dalı’na hoş geldiniz. Anabilim dalı, havacılık ve uzay mühendisliği alanında tezli yüksek lisans derecesi sunmaktadır. Bu yüksek lisans programı, Üniversitenin Uçak Mühendisliği ve Uzay Mühendisliği bölümlerindeki lisans programları aracılığıyla havacılık alanındaki donanımlı ve eğitimli insan kaynağına ve teknolojik gelişmelere katkıda bulunma konusunda yaklaşık on yıllık mükemmel bir deneyimin ardından başlatılmaktadır.

Havacılık ve uzay teknolojileri, son yıllarda araştırmacıların yoğun ilgisini çekmekte ve bu konuda araştırma ve geliştirmeye büyük miktarda finansal kaynak ayrılmaktadır. Havacılık ve uzay teknolojilerindeki hızlı gelişmelerle birlikte, bu alandaki/sektördeki sorunları çözmek ve zorlukların üstesinden gelmek için uzmanlara ve mezunlara olan talep önemli ölçüde artmıştır.

Havacılık ve uzay mühendisliğinin disiplinler arası yapısı ve aerodinamik, malzeme bilimleri, motor tasarımı, dinamik ve kontrol, uzay bilimleri gibi farklı alanlarda bilgi gerektirmesi nedeniyle havacılık ve uzay mühendisliğinde ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirecek nitelikli akademik personel sayısı azdır.

Akademik kadromuzun havacılık ve uzay bilimlerinin farklı dallarındaki kalitesi ve engin tecrübesi sayesinde ve mükemmel laboratuvar olanakları ve araştırma alanları ile, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Anabilim Dalı’ndaki yüksek lisans programı, uygun bilgi birikimine ve havacılık ve uzay endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli becerilere sahip mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Amacımız, lisansüstü öğrencilere uygulamalı deneyim içeren yüksek kaliteli bir eğitim vermektir. Müfredat, öğrencinin ilgi alanına ve akademik danışmanın tavsiyesine göre anlaşılır bir şekilde tasarlanmıştır ve oluşturulmuştur. Anabilim dalımız, programlarımıza olan talep devam ettikçe ve ufukta yeni araştırma alanları ortaya çıktıkça, öğrenci ve öğretim üyesi sayısı ve araştırma alanı olarak büyümeye devam edecektir.

Öğrencilerimiz, uçaklardan ve insansız hava araçlarından uzay araçlarına ve uydulara, füze ve roketlerden havacılık, uzay ve meteorolojik sistemlere kadar geliştirme, analiz etme ve tasarlama fırsatı veren mükemmel bir eğitimle donatılmış olarak mezun olacaklardır. Öğretim üyelerimiz, yetenekli öğrencilerle birlikte uzmanlık alanlarındaki araştırma projelerinde çalışmaya kararlıdır.

Program, laboratuvarlar, araştırma faaliyetleri ve personel hakkında daha detaylı bilgi için lütfen ağ sayfamızı inceleyiniz. Lütfen bizimle iletişime geçmekten veya bizi ziyaret etmekten çekinmeyin.

Dr. Öğr. Üyesi Reza AGHAZADEH